Lidé

Koordinátorky:

Radka Slavíčková, DiS.
Barbora Šrámková, DiS.

Lektoři klubu:

Kateřina Štěpánková *1977

Klub v Milíčovském lese: PO-ÚT
Narodila jsem se v Praze a vyrostla jako typické městské dítě. Vystudovala jsem Hotelovou školu se zaměřením na cestovní ruch. V posledním pátém ročníku jsem si ke studiu ještě přidala dvouleté studium Starožitnické školy. Po maturitě jsem začala pracovat v rodinné prodejně starožitností a dokončila druhou školu. Po roce jsem se osamostatnila a vedla svou prodejnu. Mou cestu pak změnilo mateřství. Firmu jsem prodala a věnovala se rodině. Zajímala jsem se o zdravé stravování a alternativní přístupy k dětem. Studovala jsem Montessori pedagogiku a Play wisely. Prošla jsem kurzem Respektovat a být respektován, A-HA rodičovstvím a kurzy na lektorování kroužků pro rodiče s dětmi v mateřských centrech. Postupně jsem si začala uvědomovat, že mi v tom něco chybí … všechny tyto kurzy mi toho mnoho daly ale chyběl mi v nich vztah k přírodě. Myslím si, že když se děti od mala propojují co nejvíce s přírodou, tráví v ní mnoho času, jsou její součástí, pak jim tento prožitek zůstane uložen v paměti ať vědomé či nevědomé na celý život. Mám velmi ráda děti, divoké byliny, les, a zvířata. To je důvod, proč jsem členkou týmu této školky.

Petra Dragounová *1982

Klub v Milíčovském lese: ST-ČT
Narodila jsem se v jižních Čechách a jako dítě trávila hodně času aktivním pohybem venku ve městě nebo v přírodě. Od dětských let jsem navštěvovala vodácký kroužek a víkendy tak trávila na vodě nebo na výpravách s batohem na zádech. V létě jsem jezdila na letní tábory, kde jsem i pomáhala s menšími dětmi. Kromě toho jsem jako malá ráda tvořila rukama (malování, keramika) a věnovala se tanci. Mám za sebou tři roky studia matematiky a IT na pedagogické fakultě JČU v Českých Budějovicích. V rámci studijního pobytu jsem dvakrát na několik měsíců navštívila Floridu a jednou Norsko. Cestování mě velmi baví i nadále a jakmile se naskytne příležitost, vyrážím s batohem do přírody. Mám hodně cestovatelských snů a jeden jsem si splnila v loňském roce poutí do Santiaga di Compostela. Po studiích jsem několik let pracovala jako asistentka ředitele v bankovním sektoru. Postupně jsem
se stala maminkou tří dětí a představa návratu do korporátního světa mě přestala naplňovat. Byly to právě děti, které mě přivedly k respektujícímu přístupu, k alternativním vzdělávacím směrům a vlastně i do lesní školky. Na mateřské jsem v rámci společnosti Scio pomáhala jako administrátorka e-shopu s hračkami a dva roky jsem administrativně podporovala projekt Yoga life Happy life. Během této doby jsem si uvědomila, že velmi toužím po tom, abych svou činností podporovala projekty, které pro mě mají hluboký smysl. V současné době mimojiné podporuji provoz bezobalového obchodu a lokální módní značku pro kojící maminky. Zajímám se o terapii dotykem Access Bars a lesní terapii a přenesení jejich technik do každodenního života. Na lesní školce se mi nejvíc líbí to, že mohu být v přítomnosti dětí a současně s nimi trávit čas pobytem v přírodě, který v dnešní době považuji za tolik cenný. Velmi se těším i na naše společné tvoření.

Aneta Mrkvová *1982

Klub v Milíčovském lese: PO-ÚT
Vystudovala pedagogickou fakultu, rok pracovala jako dobrovolnice v Německu, organizovala česko-německá setkávání mládeže, byla nadšenou jazykovou animátorkou. Pak se vrátila do Čech a vrhla se do víru školství na jednom pražském gymnáziu. Po nějaké době odešla na rodičovskou dovolenou a je moc vděčná za tento dar, který prostřednictvím svých dětí dostala. Během svého těhotenství chodila na cvičení pro těhotné, absolvovala lektorský kurz a cvičení pro těhotné, které pak sama vedla. Objevila alternativní pedagogické přístupy: Montessori a Waldorf. Waldorfská pedagogika ji zaujala a začala chodit se svými dětmi do waldorfského mateřského centra, které je součástí waldorfské školky. Časem spolu s dalšími dobrovolnicemi začala toto mateřské centrum vést.
Absolvovala kurz Respektovat a být respektován. Účastnila se kurzu Intuitivní pedagogiky a vytváření komunit podle S. Pecka. Úzký kontakt s přírodou ji dovedl až mezi nás do „lesní školky“. Líbí se jí kombinace bytí s dětmi ve volné přírodě, společné tvoření a objevování.

Michal Švec *1985

Klub v Milíčovském lese: ST-ČT
Vystudoval průmyslovku v Mostě a magisterské studium na strojní fakultě ZČU v Plzni. Několik let pracoval na pozici projektanta-konstruktéra v mezinárodní firmě. Práce ho však nenaplňovala a přišel impuls najít smysluplnější uplatnění v životě. Začaly ho přitahovat alternativní směry vzdělávání, psychologie a osobní rozvoj. Absolvoval několik sebezkušenostních výcviků, včetně rodinných
konstelací, a profesionální koučovací program dle
nejmodernějších poznatků neurověd. Od roku 2017 pomáhá lidem jako kouč na volné noze rozpoznat jejich talent a realizovat se v osobním i profesním životě. Má zkušenosti s průvodcovstvím dětí z jiných lesních klubů a prací instruktora outdoor-akcí založených na metodě zážitkové pedagogiky. Jeho vášní je mírumilovné bojové umění aikidó, kterému se věnuje již několik let, a pomáhá také s vedením tréninků dospělých i dětí od 5-16 let. Rád tráví čas v přírodě a děti jsou mu velkou inspirací. Baví ho podporovat je v jejich přirozeném rozvoji s dostatkem volné hry a pohybu venku. Respektující přístup je mu blízký.

Anna Tomanová *1990

Klub v Milíčovském lese: PÁ
Narodila se v Praze, vystudovala výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě a potom restaurování nástěnné malby. Během studií měla možnost získat rozmanité pracovní zkušenosti, mimo jiné jako osobní asistentka hendikepovaných, lektorka angličtiny
v mateřské školce nebo jako dobrovolnická podpora zahraničích studentů v ČR. V rámci studia se zúčastnila tří stáží v cizině – v Německu a ve Francii, kde pak zůstala nějaký čas žít. Od dětství jezdila na výtvarně zaměřené letní tábory, nejprve jako účastník, později jako vedoucí. Po několika letech v restaurátorské praxi si uvědomila, ze jí chybí kontakt s lidmi a přírodou, a to ji přivedlo do lesní školky. Ráda tráví čas venku a v pohybu. V lesní školce a v práci s dětmi vidí dobrý doplněk ke svému oboru – k „zírání dozdi“. Ráda by ve své osobě spojila péči o památky s péčí o lidské
bytosti. Baví ji tanec, divadlo (především to loutkové, absolvovala Loutkářskou konzervatoř), výtvarné umění, zpěv, cizí jazyky a kultury, propojování lidí a komunitní život. Zajímá ji psychosomatika jako nástroj komplexní péče o duši i tělo. Děti ji inspirují a dávají nahlédnout do světa nekonečných možností, na který dospělí někdy zapomínají. Práci průvodkyně v lesním klubu vnímá jako příležitost ke vzájemnému učení se a obohacení.

Mirka Halbichová *1981

Klub v Milíčovském lese: PÁ
Jmenuji se Mirka Halbichová. Narodila jsem se v Rakovníku, jako mladší ze dvou sester. Od malička jsem se věnovala zpěvu a tato má „ láska „ vyústila ve studiu zpěvu na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka. Tehdy by mne ani nenapadlo, že jednoho dne začnu pracovat s dětmi. Začátek mé nové kariéry odstartovalo narození syna Tobiase. Hledala jsem práci na částečný úvazek při mateřské a kolega s kapely mi nabídl místo učitelky zpěvu na ZUŠ. A odtud už byl jen krůček k práci v lesní školce, když jsem hledala práci na doplnění částečného úvazku. Díky svému synovi jsem se začala sama vzdělávat v rodičovství skrz různé knížky, až jsem se dopracovala k inspirativnímu vedení dětí … krásně popsané, Katkou Královou, pod názvem: Výchova Nevýchovou a na tento koncept jsem se velmi rychle vnitřně napojila. Práce s dětmi je krásná. Má smysl a myslím, že je to to nejhezčí, co nás dospělé v životě potkává. Dětský smích nebo jejich pravdivost, otevřenost, spontánnost jsou nakažlivé … Je úžasné a naplňující sledovat jejich pokroky a být jejich průvodcem. Nemalým bonusem je, že při této práci mohu zúročit svůj velký koníček, kterým je psychologie. Dále se věnuji nepravidelnému cvičení jógy či nějaké meditační technice. Ráda si čtu o zdraví a zdravém životním stylu a pokud mi nestačí pravidelné procházky s naším pejskem, čas od času si k tomu zasportuji. Ráda se vnitřně rozvíjím, jsem optimista a mám ráda lidi, zvířata a přírodu, protože věřím, že vše se vším souvisí.